Haberler
Home Haberler Dji H20N Termal Kamerasını Tanıttı

DJI H20N Kamerasını Tanıttı

Dji H20N Kamera

DJI M300, dayanıklılık, performans ve gelişmiş yüklerin bir kombinasyonu ile kurumsal dronlar için standardı belirlemiştir. Endüstriyel uygulamalar ve kamu güvenliği görevleri için hibrit bir çoklu sensör çözümü olan Zenmuse H20 ile birlikte 2020’de piyasaya sürüldü. Hemen ardından H20T, L1 ve P1 geldi. Ve şimdi H20N… 

Zenmuse H20N hava durumu veya günün saati ne olursa olsun, güçlü hava bilgileri sunan hibrit bir termal, optik yakınlaştırma, lazer telemetre ve Starlight sensörlü en gelişmiş kameradır. 

Starlight sensörü, en büyük yeniliktir. İster bir Arama ve Kurtarma görevi yürütüyor olun, ister hava karardıktan sonra bir yerin güvenliğini sağlıyor olun, düşük ışıklarda hayati ayrıntıları tespit etmek için idealdir. İşte Enterprise ürünlerinin en yenisi olsan H20N in en yeni altı özelliği

Termal görüntülemenin en iyi çözüm olmadığı birçok senaryo vardır. Arama Kurtarma görevleri sırasında , bir termal sensörden alınan yüzey sıcaklığı ölçümleri her zaman tüm hikayeyi anlatmaz. Bir dereceye kadar yorumlama gerektirirler ve operatörler koşullar, giysiler ve hatta kurtarma battaniyeleri tarafından aldatılabilir. Tüm bunlar, düşük ışık koşullarında insanları tanımlamayı önemli bir zorluk haline getirebilir. Starlight sensörleri, standart kameralara kıyasla daha geniş bir diyafram açıklığına ve azaltılmış deklanşör hızına sahiptir. Bu, düşük ışık koşullarında daha fazla netlik için sensöre daha fazla ışığın ulaşmasını sağlar. Sensör, görüntü gürültüsünü bastıran ve görüntü kalitesini artıran algoritmalarla birlikte çalışır. 

Starlight sensörü, H20N’deki hem Zoom hem de Geniş kameraların içindedir. Gece modunda faydalı yük kullanıldığında, kamera merceğin IR filtresini değiştirir ve ISP parametreleri ayarlanır. Akıllı bir düşük ışık geliştirme algoritması, operatörlerin insan gözünün görebildiğinin çok ötesinde, 0.0001 Lux kadar düşük ışık kaynaklarını algılamasına olanak tanır. 

Sonuç, karanlıkta hedefleri ve ilgi çekici noktaları net bir şekilde görmek için oyunun kurallarını değiştiren bir yetenektir. 

 

Zenmuse H20N Güçlü Yakınlaştırma Özellikleri

H20N, ilave Starlight işlevine sahip 4MP 20x hibrit optik zoom kamerasına sahiptir. Bu güçlü kombinasyon, kayıp kişilerin aranmasından, hava karardıktan sonra yasadışı unsurların belirlenmesine, şantiyelerde ve diğer hassas alanlarda gece devriyesine kadar bir dizi kamu güvenliği ve güvenliği uygulamasına olanak tanır.

Bu teknolojinin gece Arama ve Kurtarma görevlerinde önemli faydalar sağladığını görmekten heyecan duyuyoruz. Düşük ışıkta yüksek çözünürlüklü yakın çekimler ve tanınabilir görüntüler, yanlış pozitifleri azaltmayı, kaynak dağıtımıyla ilgili kararları iyileştirmeyi ve görevlerin başından sonuna kadar geçen süreyi kısaltmayı vaat ediyor.

Çift termal sensörler

Yeni Starlight yeteneğimizi tamamlayan H20N, ayrıntılı kızılötesi verileri iletmek için çift termal sensör içerir. İki sabit lensli 640×512 termal kamera, sürekli yakınlaştırma ihtiyacını ortadan kaldırır: biri 2x yakınlaştırma, diğeri ise 8x yakınlaştırma sunar. 

Artık ekranınızda bazı sıcak pikseller gördüğünüzde, daha yakından bakmak için tehlikeli derecede alçak irtifalara inmek zorunda değilsiniz. Bu ısı kaynağının bir insan mı, bir köpek mi yoksa başka bir şey mi olduğunu net bir şekilde görmek için yakınlaştırabilirsiniz. Bu ileri adım, H20N’nin termal görüntüleme yeteneklerinin gözlem mesafesini önemli ölçüde artırır ve her anın önemli olduğu durumlarda pilotlara değerli zamandan tasarruf sağlar. 

Senkronize Bölünmüş Ekran Yakınlaştırma  

H20N’nin hibrit yükleri, birbirleriyle birlikte kullanıldığında en güçlüsüdür.

Operatörler, hem termal hem de görsel sensörlerle bölünmüş ekranda aynı anda yakınlaştırma yaparak zorlu koşullarda görünürlüğü artırabilir. Düşük ışıkta ve operasyonel kararlar vermeden önce kesinlik gerektiğinde, bu esnekliğin parmaklarınızın ucunda olması çok önemlidir.

Eşsiz hassasiyet için bir Lazer Mesafe Bulucu

H20N, Zenmuse H20 ve H20T yüklerine dahil edilmiş aynı Lazer Mesafe Bulucuyu taşır. 3-1200m’lik bir algılama aralığı ile telemetre, bir konumun veya nesnenin kesin koordinatlarını +/- 1 metre hassasiyetle sağlar. PinPoint özelliği, bu özelliğin her zaman elinizin altında olduğu anlamına gelir. DJI’nin gelişmiş sensör füzyon algoritmaları, uçaktan uzaklığı ve göreceli yüksekliği ile birlikte GPS koordinatlarını sunmadan önce, hızlı bir dokunuşla görüntüdeki bir nesne işaretlenir.

H20N’nin Starlight sensörleriyle birlikte, görevleri yukarıdan koordine ederken düşük ışık artık bir sorun değil.

Dayanıklılık ve esneklik

H20N hibrit yükü, hava durumu ne olursa olsun test koşullarına dayanacak ve kamu güvenliği ve emniyet görevlerini destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. IP44 derecesine sahiptir ve -20 ila 50 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda çalışabilir.

Drone’lar, acil durum ekipleri ve denetim ekipleri için temel araçlar haline geldiğinden, yüklerin, depoda bulunan öğelerin üstesinden gelebilecek kadar sağlam olması hayati önem taşımaktadır. H20N sizi yarı yolda bırakmaz. 

Zenmuse H20N ve H20T arasındaki temel farklar nelerdir?

Zenmuse H20T ve H20N’nin birçok ortak noktası var. Ancak birkaç ince fark, onları farklı görev senaryoları için optimize eder. H20N’de hem Geniş hem de Yakınlaştırma kameraları, düşük ışıklı ortamlar için daha uygun olan Starlight sensörlerini içerir. Görüntü netliği ve karanlıktan sonra insanları veya nesneleri tanımlama yeteneği öncelik olduğunda, H20N’nin kapasitesi rakipsizdir. 

Gündüz ise durum farklıdır. Bunun nedeni, H20N’deki Geniş kameranın H20T’ye kıyasla daha düşük piksel sayısına sahip olmasıdır. H20N’nin etkileyici düşük ışık özelliklerine ulaşması için, daha fazla ışığa izin vermek için her pikselin daha büyük olması gerekir. Her iki faydalı yükteki CMOS sensörleri karşılaştırılabilir (1/1.8’e karşı 1/1.7) ancak H20N, düşük ışık performansını optimize etmek için genel olarak daha az piksele sahiptir. 

H20N ayrıca, termal sensörün gözlem mesafesini önemli ölçüde artıran hibrit yakınlaştırma işlevine sahip çift termal görüntüleme kamerasına sahiptir.

Sizin için en iyi yük, koşullara ve eldeki göreve bağlı olacaktır, ancak H20N ve H20T’nin birbirini tamamlamasını bekliyoruz. Bu en yeni hibrit sensör, M300 ile çalışan kamu güvenliği ekipleri için benzeri görülmemiş çok yönlülük sağlar.