Haberler
Home Haberler Dji’dan yağmurda ve karda uçabilen üst düzey drone Matrice 200/210

Dünya piyasasında sunduğu drone’larla çok gelişme gösteren DJI, yeni drone’unun duyurusu Mobil Dünya Kongresi’nde gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yılın nisan ayında en güçlü drone’u Matrice 600‘ü tanıtan DJI, şimdi de Matrice 200‘ü görücüye çıkardı. Tüm hava şartlarında kullanılabilen drone, üç adet kamerayı bünyesinde bulunduruyor. Sahip olduğu bu kameralarla farklı görüş açılarını rahatlıkla kaydetmenize imkan sağlayan drone’un ön kısmında yerleşik bir kamera, güçlü bir zoom lens ve termal görüntüleme kamerası bulunuyor.

Büyük bir binada ısı sızıntısı olup olmadığı veya bir santralde yapısal bir arıza olup olmadığı bir drone sayesinde kontrol edilebiliyor. Termal kamera doğru alanı buluyor ve zoom lensi drone’un belirli bir alana çok yaklaşmadan detaylı bir görünüm elde etmesini sağlıyor. DJI’a göre bu kamera binalarda, yollarda ve köprülerde milimetre büyüklüğündeki hataları gerçek zamanlı olarak tespit edebiliyor. Arama kurtarma çalışmalarında kullanılabileceği belirtilen Matrice 200‘ün termal kamerasının ısı kaynağını belirlemek, yakınlaştırma yapmak içinse zoom lensin kullanılabileceği dile getiriliyor. Matrice 600‘den daha küçük boyuta sahip olan Matrice 200‘de iki adet pil bulunuyor. İki adet pili tam şarj edildiğinde 35 dakika boyunca uçabilen drone’un ön, arka ve üst kısmında engelleri tarayan ve çarpmaları önlemek için çeşitli sensörlerde yer alıyor. Genellikle uçaklarda kullanılan ADS-B alıcısı da DJI’ın yeni drone’unda karşımıza çıkıyor. Uçaklarda kullanılan bir sistem olan ADS-B alıcısı, gerçek uçaklar hava sahasına girdiğinde kullanıcılara bilgilendirmede bulunuyor.